Vyšetřovací metody
Bronchoskopie
Během bronchoskopie vyšetřujeme dýchací cesty pacienta a zároveň jsme schopni odebírat jednotlivé vzorky tkáně nebo hlenu, které následně odesíláme na vyšetření. Bronchoskopie je indikována nejen při podezření na nádorové onemocnění. Je to vyšetření, které je dobře tolerováno a většinou se provádí v místním znecitlivění.
Spirometrie
Spirometrie je řazena mezi takzvaná funkční plicní vyšetření. Během spirometrie měříme funkce plic, jejich kapacitu a další parametry. Pomocí tohoto vyšetření jsme schopni diagnostikovat onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc a astma bronchiale.
FENO
Vyšetření množství vydechovaného oxidu dusnatého řadíme mezi funkční plicní vyšetření. Jeho největší význam je u pacientů s astma bronchiale, kde je hodnota FENO často zvýšená.
Bodypletysmografie
Bodypletysmografie je další z funkčních plicních vyšetření. Díky ní dokážeme kromě vitální kapacity měřit i takzvanou celkovou plicní kapacitu, což je důležitý parametr, který nám říká, jak naše plíce fungují. Největší význam je například u diagnostiky intersticiálních plicních procesů.
Vyšetření krevních plynů
Pomocí vyšetření krevních plynů jsme schopni stanovit množství oxidu uhličitého a kyslíku v krvi pacienta. Výměna těchto dvou plynů je základní funkcí plic a například nedostatek kyslíku a nadbytek oxidu uhličitého jsou častými projevy onemocnění plic a průdušek.
Astma vs. CHOPN
Zde vysvětlíme základní rozdíly mezi astma bronchiale a chronickou obstrukční plicní nemocí, protože tato dvě onemocnění se liší nejen příčinou a rizikovými faktory, ale i léčbou.
6minutový test chůzí
Během tohoto vyšetření hodnotíme nejen výkonnost pacienta, ale i množství kyslíku v krvi. 6minutový test chůzí patří mezi jedno ze základních vyšetření v plicním lékařství, které nám dává dobrou představu o zdravotním stavu pacienta.
Tyto stránky vznikly ve spolupráci s Klinikou nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno a Českou aliancí proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO).
Děkujeme přednostovi doc. MUDr. Milanu Sovovi, Ph.D. za vznik edukačních videí.