NEXThaler – Inhalátor nové generace umožňující plnou kontrolu
Souhrn: Léčba astma bronchiale by měla být personifikována, a kromě zvolené medikace hraje velmi podstatnou roli i výběr správného inhalačního systému. Uvedení nového práškového vícedávkového inhalátoru NEXThaler v brzké době přinese pro lékaře i pacienta další možnost volby. NEXThaler představuje možnost spojenou s jednoduchou manipulací, minimální chybovostí a vysokou depozicí extrafine částic IKS/LABA v celém bronchiálním stromu, včetně malých dýchacích cest. Hlavním přínosem NEXThaleru je pak především inovativní kontrola počtu dávek – počítadlo dávek se odečte pouze v případě, že pacient inhaloval správně. Tato vlastnost inhalátoru poskytuje nebývalou kontrolu správnosti inhalace, tolik potřebnou pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře.
Klíčová slova: astma, práškový inhalátor, kontrola inhalace, plicní depozice
V léčbě astma bronchiale je podstatné kromě vyhodnocení symptomů pacienta a klinického nálezu i nastavení optimální inhalační léčby. Součástí léčebného přístupu je kromě vysvětlení podstaty onemocnění, nastavení léčby i detailní edukace pacienta včetně volby optimálního inhalátoru, který bude nemocnému plně vyhovovat.
Novinkou ve výběru brzy bude vícedávkový práškový dechem aktivovaný inhalátor NEXThaler, jehož zásadním inovativním prvkem je mechanismus kontroly inhalace léku [1]. Na rozdíl od jiných používaných práškových inhalátorů, v případě NEXThaleru se počítadlo dávek odečte až po inhalaci plné dávky léčiva. Pokud nedojde k plné inhalaci léku, nedojde k odečtení dávky z počítadla. Jinými slovy – opakování neúspěšného nádechu nebo i jenom otevírání inhalátoru nevede ke kumulaci dávky nebo k její ztrátě. Teprve po vdechnutí plné terapeutické dávky dojde k jejímu odečtení. Uvolnění léku je zde iniciováno vyvinutím požadované nádechové rychlosti 35 l/min. Chránič dávky (obr. 1) zajistí, že dávka není uvolněna dříve, než je dosaženo této potřebné nádechové rychlosti, při které dojde k deagregaci léčiva a inhalaci plné dávky. Studie prokázala, že NEXThaler mohou požívat i pacienti s hůře kontrolovatelným astmatem, neboť všichni ve studii sledovaní pacienti s různými stupni astmatu dosáhli při použití NEXThaleru této nádechové rychlosti, a tedy aktivovali uvolnění léčiva [2].
Obrázek 1: NEXThaler – komponenty a mechanismus akce
Po dosažení potřebné nádechové rychlosti dojde k posunu chrániče dávky – dávka léčiva je uvolněna k inhalaci.
Další předností inhalačního systému NEXThaler je skutečnost, že uvolňuje fixní dvojkombinaci IKS/LABA (beklometason dipropionát/formoterol fumarát; BDP/FF) v extra jemných (extrafine) částicích v rozmezí 1,4 až 1,5 µm [3], což umožňuje efektivní léčbu jak velkých, tak malých periferních dýchacích cest s průsvitem pod 2 mm. Studie ukládání radiofarmaka prokázala vysokou plicní depozici léčiva – odhadem 55 % podané dávky se ukládá v plicích s homogenním uložením v dýchacích cestách [4] (obr. 2). Tyto charakteristiky aplikace podporují použití nízké dávky kortikosteroidu se zvýšenými lokálními farmakodynamickými účinky [3]. Účinnost a bezpečnost léčby extrafine fixní kombinací BDP/FF s užitím NEXThaleru je zcela srovnatelná s dobře zavedenou léčbou extrafine BDP/FF v tradičním tlakovém (pMDI) inhalátoru, a to jak pro udržovací léčbu astmatu [5], tak i pro léčbu úlevovou [6]. Terapeutické ovlivnění periferní bronchiální obstrukce malých dýchacích cest pomocí extrafine formulace IKS/LABA je důležité pro kontrolu astmatu a prevenci závažných exacerbací.
Obrázek 2: Plicní depozice beklometason dipropionát/formoterol fumarát NEXThaler (Scintigrafie)
Převzato z reference č. 4
V neposlední řadě je vhodné zmínit, že používání inhalátoru NEXThaler je velice jednoduché a uživatelsky příjemné. Inhalační manévr vyžaduje ze strany pacienta pouze tři kroky: otevření – inhalace – zavření. Studie navíc prokázala nižší chybovost ve srovnání s práškovými inhalátory Diskus a Turbuhaler a zároveň vyšší preferenci inhalátoru NEXThaler ze strany pacientů [7].
LITERATURA:
- Corradi M, Chrystyn H, Cosio BG, Pirozynski M, Loukides S, Louis R, Spinola M, Usmani OS. NEXThaler, an innovative dry powder inhaler delivering an extrafine fixed combination of beclometasone and formoterol to treat large and small airways in asthma. Expert opinion on drug delivery 2014; 11:1497-1506.
- Scuri M, Alfieri V, Giorgio A et al. Measurement of the inhalation profile through a novel dry powder inhaler (NEXThaler) in asthmatic patients using acoustic monitoring. Am J Respir Crit Care Med 2013; 187:A1931.
- Combair NEXThaler Souhrn údajů o přípravku.
- Virchow JCH, Poli G, Herpich CH, Kietzig C, Ehlich H, Braeutigam D, Sommerer K, Haussermann S, Mariotti F. Lung deposition on the dry powder fixed combination beclometasone dipropionate plus formoterol fumarate using NEXThaler device in healthy subjects, astmatic patients, and COPD patients. Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery 2018; 31:269-280.
- Kanniess F, Scuri M, Vezzoli S, Franisco C, Petruzzelli S. Extrafine beclomethasone/formoterol combination via a dry powder inhaler (NEXThaler®) or pMDI and beclomethasone monotherapy for maintenance of asthma control in adult patients: A randomised, double-blind trial. Pulmonary Pharmacology Therapeutics 2015; 30:121-127.
- Singh D, vav den Berg F, Leaker B, Corradi M, Jabbal S, Collarini S, Mongelli V, Santoro L, Piccinno A, Biodaro S, Lipworth B. Comparison of the effect of beclometasone/formoterol in asthma patients after methacholine-induced bronchoconstriction: A noninferiority study using metered dose vs. dry powder inhaler. British Journal of Clinical Pharmacology 2019; 85:729-736.
- Voshaar T, Spinola M, Linnane P, Campanini A, Lock D, Lafratta A, Scuri M, Ronca B, Melani AS. Comparing usability of NEXThaler with other inhaled corticosteroid/long-acting ß2-agonist fixed combination dry powder inhalers in asthma patients. Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery 2014; 27:363-370.
doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D.
Plicní oddělení, Medicon, a. s., Praha
Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4, Česká republika
e-mail: vaclava.bartu@mediconas.cz
Uveřejněno v časopise Studia pneumologica et phthieologica.